Jak vybrat Cajon?

Zalíbil se Vám některý z našich cajonů? Přemýšlíte o jeho koupi, ale nevíte, který si vybrat? Na základě Vašich nejčastějších dotazů jsme pro Vás připravili průvodce výběru našich cajonů. Vysvětlíme si, co je to cajon a jak vznikl, podívame se na hlavní konstrukční prvky cajonu a jeho charakteristické vlastnosti, představíme vychytávky našich cajonů a několik ukázek z naší výroby.

Velmi rádi s Vámi probereme případné dotazy po telefonu, e-mailu, nebo Vás velice rádi přivítáme v našem výrobním ateliéru na Vysoké.

Co je cajon?

Cajon (čti kachón, španělsky bedýnka) je perkusivní hudební nástroj původem z Latinské Ameriky. Většinou se jedná o kvádr vyrobený ze dřeva (dřevěná bedýnka) s ozvučným otvorem na jedné straně. Na cajon se hraje nejčastěji dlaněmi, nebo prsty na přední ozvučnou desku. Někteří hráči na něj hrají metličkami. Původně se pravděpodobně jednalo o bedýnku na přepravu ryb nebo pomerančů, na kterou bubnovali otroci poté, co byli donuceni své vlastní bubínky spálit. Cajon je důležitou součástí kubánské a peruánské hudby, využívá se také ve flamencu a rumbě. V poslední době je ho čím dál častěji slyšet i v jiných hudebních stylech a při akustických vystoupeních.

Cajon Chantek Art Chantek

Vlastnosti cajonu

Konstrukce cajonu

Na trhu naleznete velké množství cajonů od mnoha výrobců, různých konstrukcí tvarů a barev, vybavených struníky i bez, atd. Nám se vždy líbily cajony s klasickou konstrukcí a robustním masivním rámem, který je samonosný a dovoluje hru i silnějším hráčům. Rozměry cajonu jsme ladili dlouhou dobu, stejně jako velikost a umístění rezonančního otvoru. Na konstrukci cajonu využíváme vybranou celobukovou překližku. Hrací desku brousíme, aby měla ideální tloušťku pro zvuk i pocit z hraní a pro cajony Chantek je charakteristické také rozmístění šroubů. Všimněte si vynechaných šroubů v horních rozích, ve kterých je zároveň hrací deska mírně odchlípnutá (pro slap).

Standardně dodáváme cajony v rozměrech, konstrukci, materiálech a barevném provedení a dalších vlastnostech, které nám za dlouhou dobu vývoje přišly jako optimální. V případě požadavků na Váš vlastní cajon – rozměry, materiály nebo barevné provedení – nás prosím kontaktujte. Experimentování a výroba specialitek nás baví.

Typy cajonu

Standardně vyrábíme tři typy cajonů – Cajon Chantek Flamenco, Cajon Chantek Switch a Bongo Cajon Chantek. A dále jsme v naší dílně vytvořili několik specialitek – Bongo Cajon Chantek, Chantek Cabong, Chantek Congito a Chantek T-bong.

Cajon Chantek Flamenco je klasický cajon, velmi univerzální do všech typů hudby a oblíbený pro zvuk velmi podobný klasické bicí soupravě – čistý bas nezkreslený struníkem, naopak struníkový zvuk malého bubnu (kvalitní struny Gorčík) a efektový slap pro zvýraznění určitých hudebních prvků. Proto je Cajon Chantek Classic hodně oblíben bubeníky jako alternativa celé bicí soupravy pro hraní v menších prostorách nebo po ozvučení i na větších hudebních scénách bez nutnosti vozit a rozbalovat celou bicí sestavu. Pro bubenické fajnšmekry je Cajon Chantek Classic vyladěn jemným „laděním“ strun, kterým je možné regulovat přítlak strun na hrací desku a tím si vyladit zvuk cajonu na ten pro vás ideální.

Cajon Chantek Switch má tu specialitu, že struník v něm vložený lze jednoduše a rychle zapnout a vypnout (i během hry), což z něj dělá dva nástroje v jednom – klasický cajon s charakteristickým zvukem struníku nebo zvuk bez struníku podobný kongům nebo obdobným latinsko-americkým nástrojům. Na tento cajon bývá jednodušší naučit se hrát. Charakteristický struníkový zvuk je slyšet jak v basových, tak ve vyšších polohách a výsledný zvuk cajonů tak není tolik ovlivněn přesností úderu jako v případě Cajonu Chantek Classic. Přepínač zvuku cajonu je standardně umístěn na levém boku cajonu.

Bongo Cajon Chantek je dřevěná krabička, která se stylem hry i zvukem podobá bongům. Jedná se o ideální nástroj pokud potřebujete někam cestovat a i pro klasický cajon nemáte místo. S tímto Bongo Cajonem Chantek jsem si hodně hráli, vychytávali správné rozměry, materiál korpusu i ozvučné desky. Výsledný průrazný zvonivý zvuk při správné technice (často se hraje prsty) každého překvapí. Posuďte sami z video ukázky.

Dlouho jsme přemýšleli, co by se ještě dalo na našich cajonech vylepšit a postupně jsme uvedli několik unikátních perkusních nástrojů, které z cajonu, jako dřevěné krabičky, vycházejí. Prvním z ních je Chantek Cabong – spojení cajonu a bongocajonu, druhým Chantek Chanquito a třetím Chantek T-bong. Všechny naše novinky ladí dohromady, jsou tedy skvěle kombinovatelné mezi sebou a kombinace všech dohromady vytváří unikátní barvitou hudební kompozici.

Chantek Cabong

Chantek Chanquito

Chantek T-bong

Vychytávky cajonů Chantek

Cajony Chantek jsme vybavili řadou vylepšení pro dosažení ideálního zvuku i pohodlí a příjemný pocit z hraní.

VÝROBA CAJONU

Velmi si zakládme na pečlivé řemeslné práci a poctivém zpracování nástroje. Rádi Vás provedeme naší dílnou, kde cajony vznikají.

Soustuh

Vybraná dřeva

Při výrobě cajonů vybíráme nejkvalitnější dřevěné překližky, dýhy i ostatní materiály a upravujeme je do finální podoby pro zajištění ideálního zvuku.

Deska detail

Slap

Horní rohy hrací desky cajonu nejsou přišroubované, ale naopak odchlípnuté. Hraním v horních rozích cajonu docílíte výrazného akcentovaného a mlaskavého zvuku, tzv. slapu.

Detail slap

Tlumení strun

Naš systém tlumení struníku předchází drnčení a nehezkým zvukům struníku, ke kterému může docházet změnami teplot, kdy se struny cajonu mohou více či méně natáhnout. Imbusovým klíčem je možné otvorem ze strany cajonu regulovat přítlak tlumení a tím zvuk ideálně vyladit.

Cajon detail klička

Vypínání struníku

Cajon Chantek Switch je vybavený vypínáním struníku. Díky němu je možné hrát na cajon klasicky se struníkem, nebo bez struníku, kdy je zvuk cajonu podobný kongům.

Cajon switch zezadu

Barvy, Motivy

Cajony vyrábíme v několika základních barevných provedeních nebo v barvách a s motivy podle Vašeho přání včetně vypalování motivů nebo textů laserem.

Djembe řezba

EDICE CAJON CHANTEK ART

Naši specialitou je edice Cajon Chantek Art, ve které navrhujeme a vytváříme cajony podle Vašich nápadů. Váš cajon bude originál a podpoří Váš hudební styl.

Motiv Gorila

ZÁRUKA

Na Cajony Chantek nabízíme rozšířenou záruku na korpus nástroje 5 let.

5 let záruka Chantek

Nabízené Cajony Chantek

5 490 7 290 
5 290 6 250 
4 690 5 890 
1 700 1 900 
4 490 5 090 
2 800 

Pokud nemáte v otázce jak vybrat cajon jasno, velmi rádi ji s Vámi probereme a zodpovíme případné dotazy po telefonu, e-mailu, nebo Vás velice rádi přivítáme v našem výrobním ateliéru na Vysoké.